"By się rozwijać potrzebuję innych ludzi (...) gdy się nudzę, włączam sobie gry lub filmik. Nie potrafię inaczej, nie wiem, jak mogę inaczej".
Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
Resetowanie ustawień
Reset

X sejmik Samorządów Uczniowskich „EKOLOGIA – MODA CZY STYL ŻYCIA?”

X sejmik Samorządów Uczniowskich „EKOLOGIA – MODA CZY STYL ŻYCIA?”

Tegoroczna edycja międzyszkolnego Sejmiku Samorządów Uczniowskich miała w tym roku dla nas szczególne znaczenie, ponieważ obchodziliśmy okrągłą – dziesiątą rocznicę naszych spotkań samorządowych. Wspominaliśmy nasze początki i przypomnieliśmy tematy dotychczasowych debat. Pooglądaliśmy zdjęcia uczniów i wszystkich osób zaangażowanych w realizację sejmików a trzeba przyznać, że było ich niemało.

Długo zastanawialiśmy się nad wyborem tematu. Ostatecznie zdecydowaliśmy, że najważniejszym wyzwaniem XXI wieku jest ekologia. Stąd nasz temat „„EKOLOGIA – MODA CZY STYL ŻYCIA?”. Przedstawiciele samorządów trzynastu szkół oraz liczne grono ekspertów miało możliwość wyrażenia swoich opinii, obaw, spostrzeżeń na sali sesyjnej Urzędu Gminy i Miasta Goleniów. Debatę podzieliliśmy na trzy panele dyskusyjne: „Ekologia i Świat”, „Ekologia w Polsce” i „Ekoregion". Dyskutowaliśmy o zagrożonych gatunkach zwierząt,  ociepleniu klimatycznym, segregacji śmieci, zanieczyszczeniu wód, zdrowym stylu życia,  edukacji ekologicznej, wycince lasów, alternatywnych źródłach energii, o tym jak plastik szkodzi Ziemi itd. Całą rozmowę moderował niezawodny absolwent naszej szkoły Maciej Kupriańczyk. Za co serdecznie dziękujemy i gratulujemy, jak zwykle, profesjonalnej postawy.

 

Podczas sejmiku czekało na nas wiele atrakcji: przeprowadziliśmy eksperyment, w którym uczniowie mieli za zadanie rozpoznać produkty „eko” od „zwykłych”, próbowaliśmy jadalnych talerzy z otrębów, piliśmy z bambusowych kubków przez naturalne słomki ze słomy, odpowiadaliśmy na pytania za pomocą aplikacji Kahooot.  Zaprezentowaliśmy rezultaty naszej akcji „Śmieciowe wyzwanie”, poprzez którą chcieliśmy zwrócić uwagę na dzikie wysypiska śmieci w naszej okolicy. Zadanie polegało na znalezieniu zaśmieconego miejsca i uporządkowaniu go, a także na wykonaniu zdjęcia przed i po akcji.

Jeszcze przed przystąpieniem do dyskusji ogłosiliśmy wyniki konkursu, w którym brały udział szkoły powiatu goleniowskiego. Zadaniem konkursowym było przygotowanie grafiki, logo lub infografiki na temat „Moja Ekogmina”. Uczniów, którzy wykazali się największą kreatywnością i umiejętnościami nagrodzono wspaniałymi upominkami, za które dziękujemy naszym sponsorom:

- Gminie Goleniów

-  Goleniowskim Wodociągom i Kanalizacji,

- Starostwu Powiatowemu w Goleniowie,

- Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie,

- Nadleśnictwu Kliniska,

- Nadleśnictwu Goleniów.

 

 

 W dyskusji wspierali nas eksperci z poszczególnych dziedzin. Byli nimi:

  1. Marta Król – specjalista od edukacji ekologicznej, założycielka organizacji Lovelasy
  2. Mateusz Gieryga – autor projektu „Pogoń Plastik”
  3. Dariusz Kozak – dyrektor techniczny z Goleniowskich Wodociągów i Kanalizacji,
  4. Mieczysław Bańkowski – leśniczy Leśnictwa Jankowo oraz Michaa Cieślewicz – podleśniczy Leśnictwa Zabrodzie, specjaliści w zakresie gospodarki leśnej
  5. Tomasz Zarankowski z Nadleśnictwa Goleniów, także specjalistę w dziedzinie ochrony lasów,
  6. Marek Pietrasik, Prezes Fundacji Porozumienia Społecznego i Integracji „IMPULS” w Szczecinie, specjalista z zakresie ekologii w naszych domach.
  7. Tomasz Banach - zastępca burmistrza Gminy Goleniów

Podczas debaty poruszone zostały bardzo ważne kwestie dotyczące naszego środowiska. Optymizmem napawa fakt, że pod koniec dyskusji większość osób stwierdziła, iż jest szansa dla naszej planety, jeżeli będziemy wszyscy o nią mądrze i odpowiedzialnie dbać. I to przesłanie kierujemy do nas  wszystkich.

organizatorki: B. Korobczuk, M. Wojciecowska, J. Miękus, E. Karżel

tekst: B. Korobczuk, M. Wojciechowska

zdjęcia: M. Wojciechowska, M. Wojciechowski

 

 

 

 

 

 

 

Data dodania: 2019-07-16 11:46:29
Data edycji: 2019-07-16 11:55:43
Ilość wyświetleń: 853

Kalendarz

Konkursy

ZAPRASZAMY DO WZIĘCIA UDZIAŁU!
Więcej informacji
GodłoBIP

„Choćbyśmy nawet mogli stać się uczonymi uczonością drugich, mądrzy możemy być jedynie własną mądrością.”

Michel de Montaigne

Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej