"By się rozwijać potrzebuję innych ludzi (...) gdy się nudzę, włączam sobie gry lub filmik. Nie potrafię inaczej, nie wiem, jak mogę inaczej".
Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
Resetowanie ustawień
Reset

PROJEKTOWANA OKAZJA EDUKACYJNA ''DRZEWO''

PROJEKTOWANA OKAZJA EDUKACYJNA ''DRZEWO''
Projekt edukacyjny pt. „Drzewo”
„Lecz aby drogę mierzyć przyszłą,
Trzeba nam pomnieć skąd się wyszło”
K.K. Baczyński
W naszej szkole zorganizowaliśmy Projektowaną Okazję Edukacyjną pod hasłem „Drzewo”. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu uczniów i nauczycieli było to niezwykłe doświadczenie dla całej społeczności szkolnej. Projekt „Drzewo” miał nam uświadomić, że to tu w Mostach są nasze korzenie. Cały dzień poświęcony był edukacji regionalnej, której istotą jest powrót do korzeni. Zależało nam na tym, aby rozbudzić w uczniach zainteresowanie rodzinną miejscowością, zachęcić ich do poznawania jej tradycji. Naszym celem było budowanie poczucia tożsamości, identyfikacji z miejscem zamieszkania oraz kształtowanie umiejętności dostrzegania piękna swojej miejscowości, walorów krajobrazowych oraz kształtowanie poczucia integracji rodzinnej i lokalnej.
Tego dnia uczniowie po wejściu do szkoły musieli udać się do BIURA MELDUNKOWEGO, gdzie czekali na nich urzędnicy (nauczyciele :)). Uczniowie otrzymali list przewodni i od tego momentu ruszali w podróż do przeszłości. Nasze sale lekcyjne zmieniły się m.in. w FABRYKĘ AMUNICJI na terenie dzisiejszej Jednostki Wojskowej. Uczniowie mogli oglądać fanty związane z wojskiem (elementy ubioru, medale), a na starych mapach Mostów umieszczali dzisiejsze ważniejsze obiekty (szkoła, przychodnia, biblioteka). Młodzież odwiedziła również KOMNATĘ ENIGMATYCZNĄ, w której musiała rozszyfrować kilka krótkich tekstów dotyczących historii szkoły/Mostów. Następnie uczniowie wcielili się w rodzinę przesiedleńców z terenów wschodnich, którzy przybyli do Mostów, aby objąć poniemieckie gospodarstwo. Rodzina otrzymywała wezwanie do URZĘDU REJESTRACJI, tam wypełniała ankietę w języku angielskim. Niezwykłą stacją tego dnia była sala „BAGAŻE PAMIĘCI. Tu uczniowie mogli odkryć tajemnicę starych sprzętów. Tu przemawiały do nich przedmioty używane przez ich rodziców i dziadków. Nasi uczniowie mogli zobaczyć ówczesne przedmioty gospodarstwa domowego, zabawki, artykuły biurowe, stroje. Była wiernie odwzorowana łazienka. Wszystko uzupełnione zdjęciami i tablicami informacyjnymi. Dodatkowo młodzież mogła odbyć niezwykłą podróż: na każdej walizce znajdował się kod QR, po zeskanowaniu którego odtwarzała się opowieść dziadków naszych uczniów, niezwykła historia, opowieść o drodze do naszej małej ojczyzny – do Mostów.
W komnacie „Z WIDOKIEM NA MOSTY” uczniowie redagowali zaproszenie i zachęcali do odwiedzenia naszej miejscowości. Z kolei w sali „CZAS GONI NAS” wypełnionej zegarami, nasi uczniowie ćwiczyli kompetencje matematyczne, wykonując zadania z treścią, które związane były z Mostami. Poprawne rozwiązanie było kodem, który otwierał kłódkę do skrzyni ze skarbem ?.
Młodzież udała się również w podróż WEHIKUŁEM CZASU, zapoznała się z fragmentami dwóch filmów: Pomorze Zachodnie i historia repatriantów z "Samych swoich". Uczniowie grali w Bingo i tworzyli drzewo genealogiczne pt.: Skąd jesteśmy? W kolejnej sali „RODOWODY I KRZYŻÓWKI” uczniowie rozwiązywali krzyżówki genetyczne, których hasła związane były z naszą miejscowością.
Podczas tego niezwykłego projektu nasi uczniowie mogli oglądać wystawę „Goleniów dawniej i dziś” oraz „Goleniów z lotu ptaka, wczoraj i dziś”. Zdjęcia udostępnione przez Goleniowskie Stowarzyszenie Eksploracji Historycznej "Biały Grosz". Dziękujemy panu Wojciechowi Jandzie.
Na koniec dnia wszyscy spotkaliśmy się, aby omówić efekty naszej pracy i podsumować nasz projekt. Zwieńczeniem naszych działań było spotkanie całej społeczności szkolnej na boisku i odśpiewanie, na znak solidarności z naszymi kolegami z Ukrainy, hymnu Ukrainy i Polski.
Serdecznie dziękuję za zaangażowanie uczniom i nauczycielom. Bez Was by to się nie udało.
Tekst: M. Wojciechowska
Zdjęcia: M. Wójtowicz, M. Wojciechowska
Data dodania: 2022-06-10 11:08:34
Data edycji: 2022-06-10 11:19:49
Ilość wyświetleń: 334

Kalendarz

Konkursy

ZAPRASZAMY DO WZIĘCIA UDZIAŁU!
Więcej informacji
GodłoBIP

„Choćbyśmy nawet mogli stać się uczonymi uczonością drugich, mądrzy możemy być jedynie własną mądrością.”

Michel de Montaigne

Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej