W naszej szkole zorganizowaliśmy Projektowaną Okazję Edukacyjną pod hasłem „Drzewo”. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu uczniów i nauczycieli było to niezwykłe doświadczenie dla całej społeczności szkolnej. Projekt „Drzewo” miał nam uświadomić, że to tu w Mostach są nasze korzenie. Cały dzień poświęcony był edukacji regionalnej, której istotą jest powrót do korzeni. Zależało nam na tym, aby rozbudzić w uczniach zainteresowanie rodzinną miejscowością, zachęcić ich do poznawania jej tradycji. Naszym celem było budowanie poczucia tożsamości, identyfikacji z miejscem zamieszkania oraz kształtowanie umiejętności dostrzegania piękna swojej miejscowości, walorów krajobrazowych oraz kształtowanie poczucia integracji rodzinnej i lokalnej.
Tego dnia uczniowie po wejściu do szkoły musieli udać się do BIURA MELDUNKOWEGO, gdzie czekali na nich urzędnicy (nauczyciele :)). Uczniowie otrzymali list przewodni i od tego momentu ruszali w podróż do przeszłości. Nasze sale lekcyjne zmieniły się m.in. w FABRYKĘ AMUNICJI na terenie dzisiejszej Jednostki Wojskowej. Uczniowie mogli oglądać fanty związane z wojskiem (elementy ubioru, medale), a na starych mapach Mostów umieszczali dzisiejsze ważniejsze obiekty (szkoła, przychodnia, biblioteka). Młodzież odwiedziła również KOMNATĘ ENIGMATYCZNĄ, w której musiała rozszyfrować kilka krótkich tekstów dotyczących historii szkoły/Mostów. Następnie uczniowie wcielili się w rodzinę przesiedleńców z terenów wschodnich, którzy przybyli do Mostów, aby objąć poniemieckie gospodarstwo. Rodzina otrzymywała wezwanie do URZĘDU REJESTRACJI, tam wypełniała ankietę w języku angielskim. Niezwykłą stacją tego dnia była sala „BAGAŻE PAMIĘCI. Tu uczniowie mogli odkryć tajemnicę starych sprzętów. Tu przemawiały do nich przedmioty używane przez ich rodziców i dziadków. Nasi uczniowie mogli zobaczyć ówczesne przedmioty gospodarstwa domowego, zabawki, artykuły biurowe, stroje. Była wiernie odwzorowana łazienka. Wszystko uzupełnione zdjęciami i tablicami informacyjnymi. Dodatkowo młodzież mogła odbyć niezwykłą podróż: na każdej walizce znajdował się kod QR, po zeskanowaniu którego odtwarzała się opowieść dziadków naszych uczniów, niezwykła historia, opowieść o drodze do naszej małej ojczyzny – do Mostów.
W komnacie „Z WIDOKIEM NA MOSTY” uczniowie redagowali zaproszenie i zachęcali do odwiedzenia naszej miejscowości. Z kolei w sali „CZAS GONI NAS” wypełnionej zegarami, nasi uczniowie ćwiczyli kompetencje matematyczne, wykonując zadania z treścią, które związane były z Mostami. Poprawne rozwiązanie było kodem, który otwierał kłódkę do skrzyni ze skarbem .
Młodzież udała się również w podróż WEHIKUŁEM CZASU, zapoznała się z fragmentami dwóch filmów: Pomorze Zachodnie i historia repatriantów z "Samych swoich". Uczniowie grali w Bingo i tworzyli drzewo genealogiczne pt.: Skąd jesteśmy? W kolejnej sali „RODOWODY I KRZYŻÓWKI” uczniowie rozwiązywali krzyżówki genetyczne, których hasła związane były z naszą miejscowością.
Podczas tego niezwykłego projektu nasi uczniowie mogli oglądać wystawę „Goleniów dawniej i dziś” oraz „Goleniów z lotu ptaka, wczoraj i dziś”. Zdjęcia udostępnione przez Goleniowskie Stowarzyszenie Eksploracji Historycznej "Biały Grosz". Dziękujemy panu Wojciechowi Jandzie.
Na koniec dnia wszyscy spotkaliśmy się, aby omówić efekty naszej pracy i podsumować nasz projekt. Zwieńczeniem naszych działań było spotkanie całej społeczności szkolnej na boisku i odśpiewanie, na znak solidarności z naszymi kolegami z Ukrainy, hymnu Ukrainy i Polski.
Serdecznie dziękuję za zaangażowanie uczniom i nauczycielom. Bez Was by to się nie udało.