Czcionka:

A+
A-

Kontrast:

BohaterON - WŁĄCZ HISTORIĘ!

BohaterON - WŁĄCZ HISTORIĘ!

Dziś mija 75 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia 1944 roku o 17.00 do walki przystąpiło około 40 tysięcy powstańców. Bój o stolicę, planowany na kilka dni, trwał ponad dwa miesiące. Aby uchronić od zapomnienia i oddać hołd bohaterom, uczniowie naszej szkoły, pod opieką p. M. Wojciechowskiej (klasy: IVa, VI,VIII i III Gimnazjum) i pani M. Okunek (klasa Ia), włączyli się w ogólnopolską kampanię: „BohaterON – włącz historię!” realizowaną przez: Muzeum PowstaniaWarszawskiego, Instytut Pamięci Narodowej i Fundacje Rosa i Sensoria, pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej. 
Celem Kampanii jest upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im okolicznościowych kartek pocztowych. BohaterON to niezwykła edukacja historyczna, krzewienie patriotyzmu oraz budowanie społecznej wrażliwości.
Uczniowie klasy VIII i III Gimnazjum w ramach lekcji języka polskiego dowiedzieli się kim są bohaterowie powstania. Pracując w grupach na nowo zdefiniowali pojęcie : bohater, po to, by odnieść je do zasług żyjących jeszcze Powstańców oraz zgłębić wiedzę na temat tego, jak wyglądało powstańcze życie. Poznali historię Powstania Warszawskiego, dowiedzieli się czym było, dlaczego do niego doszło i jakim rezultatem się zakończyło?
Zwieńczeniem lekcji poświęconych rozbudzaniu patriotyzmu w naszych uczniach było pisanie kartek do Powstańców zawierających słowa uznania, życzenia i podziękowania za Ich poświęcenie i narażanie życia, by dziś Polska mogła być wolna. 
Powstanie Warszawskie zapisało się na kartach historii jako jedno z najważniejszych wydarzeń kształtujących polską tożsamość. Było uosobieniem kluczowych wartości, takich jak patriotyzm, wolność czy determinacja w przeciwstawianiu się wrogom. Niestety, wśród kolejnych pokoleń świadomość jego znaczenia stopniowo zanika. Odchodzą od nas ostatni Powstańcy, którzy pełnią fundamentalną rolę w podtrzymywaniu pamięci, przedstawiając wydarzenia tamtych dni z bezpośredniej perspektywy. Ludzie ci zasłużyli na naszą wdzięczność, pamięć i szacunek.

tekst: M. Wojciechowska
zdjęcia: M. Wojciechowska, M. Okunek

Data dodania: 2019-08-02 08:01:40
Data edycji: 2019-08-02 08:05:46
Ilość wyświetleń: 71

Kalendarz

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa!
Więcej informacji

Wolontariat

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi akcjami!
Więcej informacji

Archiwalna strona

W tym miejscu możesz zapoznać się z archiwalną stroną naszej szkoły
Więcej informacji
GodłoBIP

„Choćbyśmy nawet mogli stać się uczonymi uczonością drugich, mądrzy możemy być jedynie własną mądrością.”

Michel de Montaigne

Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Twój Boks
Dowolna informacja
Przykładowy button
Facebook
Zadzwoń Wyślij e-mail